Ahoj, myslím že je čas na přijetí nových Affs, takže pokud máte zájem tak pište k jakýmkoli článkům do komentů:)....nemám žádné nutné požadavky, (jako např.navštěvovat blog3x tydně.) , protože vím že každý nemá vždycky čas a že jsou momentálně prázdniny a každy tu nemusí být:)..takže napište jen


1.přezdívku
2. adresu blogu
3.téma blogu
Ráda spřátelím se všemi blogy, na tématu ani tak nezáleží:)tak se ozvěte:)

Příbuzn slonům

20. března 2011 v 13:01 | Slonice |  Příbuzní slonům
Sloni a jejich příbuzní

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, patří damani, sloni a kapustňáci do skupiny blízce příbuzných savců. Jejich příbuzenské vztahy byly odhaleny díky studiu anatomických znaků (utváření chrupu, stavba končetin, charakter placenty, dva struky mezi předníma nohama, varlata trvale uložena v břišní dutině apod.) i studiím na molekulární úrovni. Zvláště sirény (kam patří kapustňáci a dugong) vykazují blízké vztahy ke slonům a vědci nalezli fosilní doklady o jejich společných předcích, což byli obojživelní savci ze skupiny Desmostylia. Protože mají zástupci uvedených tří řádů (někdy je k nim přidáván i řád hrabáčů) na nohou zřetelná kopyta, bývají souhrnně označováni jako Subungulata ("podkopytníci").
Všichni kopytníci se vyvinuli ze společných předků zvaných Condylarthra, kteří žili před 65 miliony lety v Africe. Před asi 54 miliony lety se z těchto předků začali vyvíjet hrabáči, damani a chobotnatci (Proboscidea).
Chobotnatci představovali úspěšnou skupinu savců, která s rychle rozvíjela a rozšířila se na celou Zemi kromě Antarktidy a Austrálie. Zástupci chobotnatců, měli prodloužené kosti nohou a ploché nášlapné polštáře. Nejmenšími druhy byla fosfatéria (výška 60 cm, hmotnost 15 kg) z doby před 65-53 miliony lety, nejprimitivnější byla méritéria (Moeritherium) z doby před 34 miliony lety. K dalším typickým zástupcům, kteří už vyhynuli, patřili trilofodonti nebo platybelodonti ze skupiny gomfotérů. Známými zástupci chobotnatců byli mamuti, kteří žili v 8 druzích v Eurasii, Africe a Severní Americe. Jsou ze všech vyhynulých druhů nejbližší dnešním slonům. Největším druhem byl mamut královský, který byl vysoký kolem 3,5 m a měl kly dlouhé až 4,7 m.
Dnešní sloni jsou pouhým zlomkem všech druhů chobotnatců, které na Zemi žily. Nacházely se tu druhy se čtyřmi kly, z nichž spodní byly ploché, nebo s kly v dolní čelisti.
Mastodonti žili výhradně v Severní Americe a měli kly v horní čelisti. Vývojově jsou tedy souběžnou větví se slony, nejsou jejich předchůdci. Přímými předky dnešních slonů byla fosfatéria (Phosphatherium) a mérithéria. Také slon africký a slon indický představují samostatné vývojové větve a oba druhy se výrazně liší některými anatomickými znaky, chováním i fyziologií. V Asii žije slon indický, v Africe se vyskytuje slon savanový (Loxodonta africana) a slon pralesní (Loxodonta cyclotis), přičemž oba jsou většinou považováni za poddruhy slona afrického. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se ti sloni??

JO! 67.9% (36)
Docela ano 9.4% (5)
Ani moc ne 11.3% (6)
Nesnáším je !!! 11.3% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama